TASi liikmete õppereis Portugali

10.10.2023

1.-5. oktoober 2023. a külastas TAS oma liikmetega ja hindamiskomisjoniga Portugali.

1. oktoober

Esimesel päeval lennati Tallinnast Lissaboni, kuha maanduti südaööl ja suunduti hotelli.

 

2. oktoober

Esimesel täispikal reisipäeval suunduti Mafra piirkonna kohaliku omavalitsuse hoonesse, kus tegi ettekande piirkonna tegevusgrupp A2S tegevjuht Marcia Mendes. A2S LAG alustas tegevust 2015. aastal mittetulundusühinguna. Kohaliku tegevusgrupina alustati tegevust 2020. aastal ja nad rakendavad piirkonnas põllumajandus- ja kalandusfondi. Tegu on elanike arvu järgi piirkonna suurima tegevusgrupiga. Leader meetmest on toetatud eelkõige investeeringuprojekte (kasvuhooned, kastmissüsteemid); väiketööstuseid (toetuse summa maksimaalselt 200 000€) ja ettevõtlusprojekte töökohtade loomiseks.  Piirkond on eelkõige tuntud kohaliku toidu poolest – oma õunasordid, juustus, sealiha, maiustused ja ajaloolised veinisordid. Viiakse läbi ka ühiseid koostööprojekte, milleks on ühise veiniturustuse arendamine (partner Brasiilia) ja elamuse ning kogemuse pakkumine turistidele. Peale tegevusgrupiga tutvumist suunduti vaatama ellu viidud LEADER projekte.

Ivo Silva

Kohalik farmer, kes  on peamiselt tuntud suurte ja magusate maasikate poolest. Lisaks kasvatab ka salatit, spinatit, koriandrit, tomatit, kurki, brokolit ja kapsast ning pakub tööd 7 inimesele. Leader toetuse on saanud järgmised projektid: kasvuhooned, tunnelid, laohoone, külmikuga auto. Toetuse maksimaalne summa on 100 000€, millest toetus on 40%.

Frutoeste

Puuvilja tootjate kooperatiiv aastast 1977. Kasvatavad pirni (186 ha, 59 kasvatajat), sidrunit (86 ha, 35 kasvatajat), õuna (45 ha, 18 kasvatajat), seeni (3 ha, 5 tootjat) ja spargelit (23 ha, 4 tootjat). Kooperatiivi liikmetel on lihtsam saada vajalikke sertifikaate, et oma toodangut jaekettidele müüa. LEADER toetused on eelkõige aidanud sertifikaatide taotlemise, infrastruktuuri arendamisel, lühikeste tarneahelate tegevustega, jaekettide promopindade rendiga ja teadlikkuse tõstmisega (degustatsioonid, informatsioon, üritused).

Adega Azueira

1959. a asutatud veinitootjate ühendus, kus tegutseb üle 400 partneri. Toodavad 5000 pudelit ja 500 pakiveini päevas, millest 60% läheb ekspordiks.

Quinta da Murnalha

Agroturismi arendus – külalisi kutsutakse piirkonda vaatama, tegevustest osa võtma, viinamarju korjama, loomade eest hoolitsema. Leader toetusega on ehitatud ruumid, mida seni on renditud pulmadeks, aga edaspidi hakatakse kasutama agro turistide majutamiseks.

 

3. oktoober

Teisel täispikal reisipäeval suunduti Arraiolos piirkonda. Tegu on suure piirkonnaga, mis on hõreda asustusega ja on eelkõige tuntud vaipade poolest. Piirkonnas tegutseb kohalik tegevusgrupp Monte, mis on loodud 27 aastat tagasi. Projekte tehakse koostöös Cabo Verde ja Guinea-Bissauga. Projektid on seotud hariduse, kohaliku kogukonna ja erinevate sotsiaalteenustega. Tegevusgrupi juhatuse moodustavad 7 organisatsiooni, nende seas ka Evora Ülikool. Aegade jooksul on toetatud kokku üle 900 projekti ja loodud 350 töökohta.  Tegevusgrupiga tutvumisele järgnes LEADER projektide külastus.

 

Herdade do Freixo do Meio

Hariduskeskus, kus räägitakse inimasustuse ajaloost ja selle mõjust kliimale ja liigirikkusele. Tegelevad taastava põllumajandusega ja liigirikkuse soodustamisega. 

Alentejo Central NERE

Organisatsiooni eesmärk on ettevõtete toetamine, koostöö soodustamine, rahvusvahelistumine, teadmussiire ja konkurentsivõime tõstmine. Organisatsioon loodi 1992. aastal eraettevõttena, kuid riigi poolt anti üle haldusülesanded.  Ärikeskuse Inkubatsiooni teine osa avati 2017. aastal. Põhiteenuseks on erinevate ruumide, auditooriumite ja laborite rent. 

 

4. oktoober

Kolmandal täispikal reisipäeval külastati tegevusgruppi Terras Dentro (tõlkes sisemaad). Organisatsioon on tegutsenud 32. aastat ja loodi kohalike inimeste ja KOV-i toetuse tulemusena. Tegeletakse maapiirkonna arendamisega, keskkonnakaitsega, haridusega, sotsiaalse kaasatuse ja rahvusvahelise koostööga. Ellu on viidud üle 800 LEADER investeeringuprojekti. Taotlusvoorud on avatud paralleelselt meetmete kaupa ja aastas tuleb ca 120-150 taotlust. Peale tegevusgrupiga tutvumist suundub reisiseltskond taas piirkonna LEADER projektidega tutvuma.

Chocalhos Pardalinho, Lda

Unesco kultuuripärandi alla kuuluv kohalik lehma kellade tootja. Ettevõtte lõid ema ja isa, kuid nüüd veab seda edasi nende poeg.

Adega-Museu Cella Vinaria Antiqua

Veinikelder, mis kasutab 2000 aastat vana savipoti veini meetodit. LEADER toetusega on soetatud seadmed. Veinitootja väärtustab kohalikku toodangut ja hoiab au sees traditsioonid. 

Malmequer

Viimasena külastati 40 aastat tegutsenud meetootjat, kellel on kokku ca 1000 mesitaru. Mett eksporditakse Saksamaale, Tšehhi ja USA-sse. LEADER toetusega on soetatud seadmed, külmikud ning ehitatud hooned ja pesuruum.

 

5. oktoober

Viimasel reisipäeval sai seltskond omal käel avastada Lissaboni ja juba lõunal alustati tagasilendu koju.

Programm