TASi liikmete õppereis Sloveeniasse

05.09.2024

26.-30. augustil 2024. a külastas TAS oma liikmetega ja hindamiskomisjoniga Sloveeniat.

26. august

Esimesel päeval lennati Tallinnast Grazi (Austria), kuha maanduti südaööl ja suunduti Sloveeniasse Austria piiri lähedal asuvasse Maribori piirkonda hotelli.

27. august

Esimene täispikk reisipäev algas seminariga, kus Tartumaa Arendusseltsi (TAS) võttis vastu kohalik tegevusrühm Prleška Razvojna Agencija. Ettekande kohaliku piirkonna ja LEADER-meetmete rakendamise kohta tegi tegevjuht Goran Šoster.

Prleška Razvojna Agencija alustas tegevust 2008. aastal ning asub Kirde-Sloveenias, Mura ja Drava jõe vahel. Tegemist on tuntud valge veini piirkonnaga, aga LEADER-meetmest on toetatud eelkõige turism- ja regionaalne areng. TASiga on Prleška Razvojna Agencija tegevusrühmal olnud ühine LEADER-koostööprojekt “Euroopa lennujaamade koostöövõrgustiku loomine ja koostöö edendamine Hiina partneritega”.

Piirkonna üks suuremaid üritusi on rahvusvaheline põllumajandussaaduste ja toiduainete mess Agra, mida peale tegevusgrupiga tutvumist suundutigi vaatama. Messil olid esindatud kohalikud tooted ja tegevusrühma enda väljapanek kohaliku toiduga, mille tootmisel on abiks olnud LEADER-toetused.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on image-9-769x1024.jpeg

Veel külastati Sloveenia vanimat ja suurimat vahuveinide tootjat Dom penine Gornja Radgona, kes pakub rikkalikke turismielamusi ning veinitehase- ja veinikeldrite ekskursioone, mis annavad külastajatele ülevaate veini pärandist ja kirest.

Õppereisi kõige sügavama mulje jättis aga kohalik kõrvitsaseemneõli tootja Kocbek – tõeline piirkonna edulugu, kus tootmine on toimunud põlvest-põlve aastast 1929. Toodanguks on kvaliteetsed ja ainulaadsed rafineerimata õlid, mille turundust ja brändiloomet peaks neilt lausa õppima.

Päeva lõpetuseks külastasime LEADER-toetuse abil taastatud tuuleveskit, mille üle tunneb kohalik kogukond suurt uhkust. Eestvedajaks on turismiühing Sveti Jurij ob Ščavnica, kes tõi välja, et kuigi tuuliku tegelikku vanust ei teata, siis mainitud on seda juba 1525. aastal. Puidust veskihoones on sees veskikividega seade, mida tuulik ajab ringi ning turismi eesmärgil jahvatab see jahu tänapäevani.

28. august

Teine täispikk reisipäev algas hästi positiivse Pristava talumuuseumi külastusega. Sealne ulatuslik kollektsioon näitab Pavličiči perekonna enam kui 300-aastast talupidamist ja viinamarjakasvatust. Peamiseks sihtgrupiks on pimedad, kuna muuseumis võib kõike katsuda.

Järgnevalt külastasime pühanimega Jeruusalemma kirikut, mis ehitati 17. sajandil. Tänapäevani meelitab see palverändureid kõikjalt maailmast.

Kuna piirkonnas on tähtsal kohal turismisuund, siis tutvustati meile LEADER-rahastusega abistatud Unesco biosfääri ala Armastuse Saart ja matkaradu Muri jõe ääres. Tegemist on väga populaarse jalutuskohaga kohalike seas, mille suuremaks eesmärgiks on luua uus turismitoode ja seeläbi rikastada LAS Prleki piirkonna turismipakkumist veekogemuste põhjal.

29. august

Viimane täispikk reisipäev algas kohaliku lossi külastusega. Lossikompleks Grad Negova omab riikliku tähtsusega kultuurimälestise staatust ning on arhitektuuri-, turismi- ja ärikompleks, mis sobib ärikohtumisteks, õppetegevusteks, üritusteks ning pidustuste ja pulmade korraldamiseks. 

Veel külastasime Sloveenia suuruselt teist linna, Maribori, kus asub maailma vanim viinamarjade viinapuu, mille üle 400 aasta pikkune ajalugu on registreeritud ka Guinnessi rekordite raamatusse. Maribori linnaga said kõik tutvuda ka omalkäel.

Päeva lõpetasime seminariga koos kohalike vastuvõtjatega, et jagada muljeid. Nende jaoks on väga oluline kõikide külaliste/turistide tagasiside, et Sloveeniat veelgi atraktiivsemaks sihtkohaks muuta.

30. august

Viimase päeva külastused algasid kuulsate võiduhobuste juures. Ljutomeri traavimuuseum ja hippodroom andsid tunnistust esimestest hobuste võiduajamistest Sloveenias ja selle tähtsusest tänapäevani.

Viimane külastus toimus Käsitöö Keskuses Zavod Marianum Veržej, kus nägime kohalikku kodukäsitööd. Keskuses tegeletakse Kirde-Sloveenia peaaegu unustatud käsitööalade tutvustamisega, lisaks regulaarsete väljaõpete, turunduse ja looduslikest materjalidest loominguliste töötubade korraldamisega. Põhjalik ja professionaalne programm sobib nii kooli- kui ka teiste gruppide jaoks, kus osalejad tutvuvad nende elukutsete inimeste elulooga ja taustaga lootuses, et traditsioonilised kogemused ja teadmised kanduvad seeläbi edasi ka noorematele põlvkondadele.