Septembri teisel nädalavahetusel peetud pikaaegse traditsiooniga Kavastu Uhhaa- ja kalapeol oli sel aastal küll kolm võistkonda vähem kui eelmisel, ehk kaheksa, kuid osalejate hulga poolest hindas korraldaja Kaire Vahejõe ürituse üle ootuste kordaläinuks. “Silma järgi hinnates ütleks, et selle hooaja suurim kogukonnaüritus,” õhkas Kaire vahetult pärast parima uhhaa-meistri väljakuulutamist. Kuigi enamus võistkondi olid kohalikku päritolu, oli kaugeim osaleja saabunud kalapeole Sindist.
Võistluspäeva hommikul oli Emajõgi kinkinud uhhaa-keeduks stardipaketi latika, ahvena ja kohaga. Klassikalise uhhaa-retsepti järgimise valiku tegi iga võistkond oma äranägemise järgi, mis tähendas, et uhhaa-kõrvasena sai žürii pärast kahetunnist võistukeetmist mekkida muuhulgas ka ahvena-kebabi. Uhhaad jagus ka kärmematele publikust. Pärast žüriilaua juurest lahkumist ja kuni suppi jagus pakkusid võistkonnad seda ka teistele soovijaile. Kiire tiir esimesena võistlustulest läbi läinud võistkonna Jahimehed kannul kinnitas, et muuhulgas olid kõik osalejad serveerimisele hoolikalt rõhku pannud. Esindatud olid nii supitirinad otse pulmalauast (nagu hiljem selgus) kui isepüütud särje nahamustriga pressitud lõikelauad.
Indrek Jakobsoo, uhhaa- ja kalapeo kunagise korraldaja AS Giga esindaja nentis, et kuigi keetis uhhaad sel suvel ka ise, siis kalapeol istub meeleldi juba teist aastat žürii-laua taga ja võistlema ei kipu. “Mulle see formaat sobib, et tuuakse ette ja olen hindaja rollis,” naerab Jakobsoo. Enda suvise uhhaa kohta lisab muigega, et oli kas nii hea, et viis keele alla või nii halb, et keegi ei julgenud midagi öelda. Aga et ära siiski söödi, küllap siis ikkagi meeldis. Jakobsoo lisab, et uhhaa- ja kalapeo tõeliselt suur külastajate hulk tõestab, et tegemist on kogukonnale armsa ja vajaliku traditsiooniga ja suurim rõõm on sellest, et tõesti tullakse pühendumuse ja lustiga kokkama. Žüriisse kuulusid veel Eesti tuntuim kalaentusiast Vladislav Koržets, Hellenurme veskiemand Mae Juske, Luunja vallavanem Aare Anderson ja Peipsimaa Kogukonnaköök MTÜ esindaja Tauno Laasik.
Peaauhinna välja kuulutamise juhatas Vladislav Koržets sisse sõnadega, et kuigi on tavaks ütelda, et maitse üle vaielda, siis sel korral vaieldi ikka küll. Peamiselt selle üle, kas uhhaal peab olema täiesti selge leem või on ka veidi hägune aktsepteeritav, kui maitseomadused ehedusele alla ei jää. Välja anti üks peaauhind ning seitse eriauhinda.
Peaauhind: Roomet ja Co. Kolmekordne uhhaa – kolm kala, kolm pipart
Parim eelroog: Jahimehed. Angerja- ja hülgevõikud lisandina
Parim supikõrvane: Kavastu naised. Küüslaugumäärdega maitsestatud leib
Parim kalasupp: Valguse maitsed. Toekas kalasupp suurepärase maitsebuketiga
Kõige looduslähedasem uhhaa: Sindi sägad. Soomuseid supis nii, et aitas
Parim serveering: Elutarkade klubi. Sümpaatne võimalus sööjal ise lisatavaid ürte timmida
Kõige kuldsem leem: Ahvenamurdjad. Üllatuslikult ka uhhaa puhul võimalik
Kõige rikkalikum roog: Meerapalu kajakad. Ahvenakebabi lisand žürii esmakordne kogemus
Pärast pingelist hindamist Lohkva lasteaia võistkonna Valguse maitsed esindajaga jutule saades hakkas järgmiseks korraks idanema juba ka uus osavõtukontseptsioon. Küsimusele, kas lasteaia võistkonnas ka noored kokad kaasa lõid, sai tänavu veel eitava vastuse, aga vaatame, mida 2025 toob.
Parima supikõrvase eriauhinna koju viinud Kavastu naiste võistkonna esindaja Tiia märkis, et tema jaoks seostub uhhaa ennekõike lapsepõlvega, kuigi nii abikaasa kui poeg on kutselise kalandusega otsekontaktis. “Esimesed mälestused uhhaast on ajast, kui olin päris pisike ja isa võttis mu Peipsi peale kaasa. Kaotasin ära tema esimese tähtsaima spinningu. Ja et meil oli uhhaa-potike kaasas ja uhhaas keedetakse kala koos soomustega, oli minu kohustuseks soomused supi seest välja korjata, et supp tuleks korralik ja puhas,” meenutab Tiia.
Arvestades taaselustatud traditsiooni tänavustki sooja vastuvõttu loodame ka järgmisel aastal uhhaa- ja kalapeol kohtumisele. Päevaprogrammist leidis juba teist aastat järjest nii lastele kui täiskasvanutele erinevaid kalaga seotud töötube alustades kalapüügivõtetest Emajõel lõpetades kala fileerimisega Meerapalu kajakate juures. Isetekkeliselt eksprompt-oksjonilt lunastas üks hakkaja proua viie euro eest koju suitsuahju tervelt kaks värsket fileed. Kavastu parve jõesõidud, rikkalike laudadega kodukohvikud ja mitmekülgne muusikaprogramm folgist popini pakkus peredele sooja sügispäeva võimaluse mõnusaks maitseväljasõiduks.
Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu on osa Tartumaa toidusündmuste sarjast Tirin, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi. Sarja korraldavad Tartu kultuuripealinn 2024 korraldusmeeskond, LEADER tegevusrühm Tartumaa Arendusselts, piirkonna kohalikud omavalitsused, toiduvaldkonna tootjad-ettevõtjad ja tegusad kogukondade liikmed. Üritusesarja programm on leitav veebist https://www.tartumaa.ee/tirin, Facebook’ist ja Instagram’ist @tartumainetoit.
Fotod Ketlin Lääts https://www.facebook.com/media/set/?set=a.502123895930069&type=3
Eelmise aasta video Kuvaman https://www.youtube.com/watch?v=uOFdXxgljZQ
Armastus käib Tartumaa kaudu!
Keit Lipp
Tartumaa toiduvõrgustik
Tartumaa Arendusselts