Jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ alustab sel laupäeval hooaega looduslodja luharetkega

16.04.2024

PRESSITEADE
15.04.2024

Jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ alustab sel laupäeval hooaega looduslodja luharetkega

Emajõe võrgustiku liikmete käima lükatud jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“ alustab tänavust hooaega juba sel laupäeval, 20. aprillil, et kevadise suurvee võimalusi ära kasutades viia huvilised lodjaga „Jõmmu“ Euroopa vägevaimatele jõeluhtadele Käreveres ja Alam-Pedja kaitsealal. Kultuuripealinna aastal on jõeretkede kavas kokku paarkümmend temaatilist retke erinevate laevade ja kanuudega, et tutvustada huvilistele Emajõe ilusat ja habrast vesikonda.

Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht Kristiina Tammets ütles, et tänu kevadisele suurveele algab jõeretkede tänavune hooaeg juba aprillis. „Esimesena saavad jõeretke huvilised Emajõe põnevat veemaailma avastama tulla juba sel laupäeval looduslodja luharetkele. Suvel lisanduvad retked teiste jõelaevade ja kanuudega,“ lausus Tammets. Ta lisas, et jõeretkede sari on hea näide kohalike ettevõtjate, omavalitsuste ja arendusorganisatsiooni koostööst, mille eesmärk on Emajõe võrgustiku ühiste tegevuste abil edendada kogu piirkonda. 

Jõeretkede sarja üks korraldajaid, Emajõe Lodjaseltsi kapten ja looduslodja retkede koordinaator Linda Saare märkis, et tänu kultuuripealinna aastale on algav jõeretkede hooaeg eriline kõigile sisevete laevnikele. „Euroopa tuleb meile külla ja me oleme külaliste tulekuks valmis. Esimese lodjaretke teemegi Euroopa vägevaimatele jõeluhtadele Käreveres, kus kevadise suurvee ajal tekib hiiglaslik ajutine veekogu,“ rääkis Saare. „Selle retkega kulgeme Eesti suuruselt teisest linnast Eesti kõige inimtühjemale, Alam-Pedja kaitsealale. Seejuures on Emajõe lõik Tartust Kärevereni kõige vaheldusrikkama maastikuga teekond, kus muuhulgas läbime kaks kanalit, mis on kaevatud Kärevere ja Muuge kärestikest mööda laevatamiseks. Seilame mööda jõekäänakuid, vaatame vanajõgesid, kiikame kohalikke linde ja loomi.“

Jõudes lodjaga Alam-Pedja kaitsealani, võib teekonnal näha haruldasi liike, näiteks kohata jäälindu ja sookurge, jälgida kiivitajate mängulendu ning hea õnne korral ka erinevaid peidulisema eluviisiga liike. Kärevere jõeluhad on rändlindude puhke- ja pesitsuspaigaks ning seetõttu ka kõrgelt hinnatud Natura ala. Lodjaretkel, mis kestab umbes 3,5 tundi, tutvustab meeskond nii laeva kui kaldapealset. Kes soovib, võib retkele kaasa võtta oma piknikukraami. Käreverest tagasi Tartusse toob buss.

Linda Saare sõnul on Tartu 2024 aasta oluline ka seetõttu, et sel puhul plaanib Emajõe Lodjaselts juba peagi, täpsemalt 30. aprillil lasta vette Lodjakojas valmis ehitatud uue suure kahemastilise lodja. Kuni 25. aprillini saab osaleda uue lodja nimekonkursil, täpsema info leiab Lodjaseltsi kodulehelt.

Tartumaa Arendusseltsi eestvõttel toimuv jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm koos Leader tegevusrühmadega. Seikluslik jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ kutsub osa saama Emajõe veemaailmast. Emajõe ilusa ja hapra vesikonnaga saab lähemat tutvust teha temaatilistel jõeretkedel, mis viivad osalejad puutumatutesse paikadesse. Retked kutsuvad avastama jõeelu kõigil neljal aastaajal – kevadel, suvel, sügisel ja talvel, ning ühtlasi innustavad kaasa aitama sealse ökosüsteemi hoidmisele. 

Jõeretkede sarja „Avasta Emajõgi!“ ajakava 2024:

  1. Looduslodja luharetk (20.04)
  2. Lodjakoja perepäev (8.06)
  3. Seto Line Piirissaare jõeretk (alates 16.06, kokku 11 korda) 
  4. Jaaniöö täiskuumatk kanuudega Emajõel (21.06)
  5. Looduslodja purjeretk Peipsile (16.07)
  6. Päikeseloojanguretk lodjaga (15.08)
  7. Öine kanuumatk Emajõel tuletantsijate etendusega (17.08)
  8. Muinastulede öö kanuusõit Emajõel (31.08)
  9. Tähevaatlusretk lodjaga Emajõel (25.09)
  10. Looduslodja jõhvikaretk Emajõe suudmesse (5.10)

Tartumaa Arendusseltsi poolt koordineeritavasse Emajõe võrgustikku on kaasatud üle 30 organisatsiooni avalikust, era- ja mittetulundussektorist. Emajõe koostöövõrgustiku korraldatava jõeretkede sarja kohta saab rohkem teavet Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi kodulehelt https://visitsouthestonia.com/tartu-2024/

Tartumaa Arendusselts (TAS) on piirkonna ettevõtjaid, mittetulundusühinguid ja omavalitsusi ühendav LEADER-tegevusrühm, mis on loodud maaelu arendamiseks. TASi üheks suuremaks väljundiks on Euroopa Liidu LEADER-programmi elluviimine Tartumaal, samuti piirkondlik ja regionaalne arendustöö. TAS on üks kohalikest LEADER-tegevusrühmadest Eestis, tegevusrühmal on hetkeseisuga 69 liiget, neist 9 on kohalikud omavalitsused (kõik 8 Tartumaa omavalitsust ning Räpina vald Põlvamaalt), 36 kodanikuühendust ja 24 ettevõtet.

Loe lähemalt: https://visitsouthestonia.com/tartu-2024/

Lisainfo: 
Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht
tel 5340 9873, e-post kristiina@tas.ee
www.tas.ee

Linda Saare, Emajõe Lodjaseltsi kapten ja looduslodja retkede koordinaator
tel 551 8386, e-post info@lodi.ee
www.lodi.ee

Foto: Terje Atonen