Arukate külade arenguprogramm: õppereis Taani

Arukate külade arenguprogrammi raames korraldatakse projektis osalejatele õppereis Taani (Torup), mis toimub 3.-6. oktoobril 2022.

Torupi tugevas kogukonnas toimivad edukalt vanemate algatatud koolid ja lasteaiad, kohalike koosolekute pidamise süsteem ja avatud hoone, kus paiknevad pagarikoda, kohvik ja ökopood. Samuti on kogukond detailselt taastanud vana raudteehoone. Kõigele sellele panid alguse grupp inimesi, kes kolisid Torup’isse ca 30 aastat tagasi, ning on muutunud Torup’i kultuuriselt väga eriliseks kohaks.

Käesoleval ajal tegeleb küla saja ökomaja ehitamisega. Kohalikud ei soovinud protsessi kaasata investoreid, projekti rahastamiseks loodi Torup’i Fond. Fondi raames tegeletakse maa hankimisega ja päikeseenergia süsteemide rajamisega. Seetõttu valiti Torup 2019. aastal Rahvusvaheliseks aasta külaks.

Torup’i küla elanikud ei pruugi  majanduslikult olla kõige kindlustatumas olukorras, kuid nad on äärmiselt kultuursed ja avatud iseloomuga. Küla kavatseb Smart Rural 21 projekti raames enda ressursid ja tööriistad teha kõigile uustulijatele kättesaadavaks, et suurendada erinevate kompetentside ja varustuse avalikku kasutusse jõudmist.

Torup strateegia põhipunktid on järgmised:

  1. suurendada küla elanike arvu;
  2. kindlustada ja tagada kohalike teenuste olemasolu;
  3. jätkusuutlikud ressursid: inim- ja sotsiaalressurss; tööriistad ja materjalid;
  4. jätkusuutlik keskküttesüsteem.

Strateegiaga saab lähemalt tutvuda siin.

Lisainfo arukate külade arenguprogrammi koordinaatoritelt:

Kristiina Tammets
Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht  
E-mail: kristiina@tas.ee
Tel: 5340 9873

Tiina Ivask
Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht
E-mail: tiina@valgaleader.ee
Tel: 5349 1195