Pääsupesa kevadlaada edu: rohkelt imesid, rõõmu ja headust!

06.06.2024

Tartu Lasteaed Pääsupesa Kevadlaat – pajast punusse ja purki toimus 16. mail 2024, pakkudes meeldejäävaid elamusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. Lasteaia hoovis – võlumaailma kevadise päikese all – kogunes kokku palju väikeseid ja suuri inimesi, et nautida mitmekülgset laadaprogrammi, erinevaid pesasid, lastefirmade valmistatud tooteid ja ühtsustunnet, mis valdas kogu sündmust.

Talgupäev – ühise jõupingutuse algus

Kõik sai alguse tegelikult palju varem, juba eelmise aasta alguses, kui hakati kavandama Tartumaa toidusündmuste sarja Tirin. Pääsupesa kevadlaada idee sai üllatava heakskiidu ning seejärel algasid meeskonnas ühised mõttetalgud ja ettevalmistused. Info vahendamine ja koostöö lapsevanematega toimus terve aasta vältel, kuid ühine aktiivne kevadlaada ettevalmistus sai alguse laadanädala esmaspäeval, 13. mail, kui toimus talgupäev. Pääsupesa lapsevanemad ja töötajad ühendasid jõud ning talgupäeval pandi alus kõigele vajalikule, et laat saaks toimuda sujuvalt ja pakkuda osalejatele parimat elamust – ühiselt koristati, paigaldati dekoratsioone ning valmistati ette erinevaid tegevus- ja müügipesasid.

Keskkonnasäästlikkus ja jätkusuutlikkus

Pääsupesa on Tartu lasteaed ning seega väärtustati oma tegevuses Tartu 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna kunstilist kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid ning järgiti Keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendit. Kevadlaadal kasutati mitmeid erinevaid taaskasutusmaterjale ja keskkonnasäästlikke lahendusi, näiteks reklaamlehtedest volditud karbid kohvikus, ajalehepaberist volditud kotid toetajate tänukinkidele, taaskasutusmaterjalidest lipuvanikud ja tähepadjad, ajalehepaberist lilled fotopesas, korduvkasutatavad nõud, euroalustest lava, õnneloosi ratas, laenatud telgid, prügi sorteerimise võimalused, veevõtujaamad korduvkasutatavate pudelite täitmiseks – kõik see aitas hoida ürituse ökoloogilist jalajälge võimalikult väiksena. Lastefirmade tooted, mis jäid laadal müümata, kingiti toetajatele, edendades nii heategevuslikku ja keskkonnasõbralikku mõtteviisi.

Suur osavõtt ja meeleolukad tegevused

Kevadlaada külalisteraamatusse registreeris end üle 300 inimese, kuid tegelik osalejate arv oli veelgi suurem. Tegemist oli avaliku sündmusega ning seda aitasid jäädvustada Ketlin Lääts ja Tarmo Piir, tänu kellele saame pildi ja video kujul need toredad laadamälestused taaselustada. Laada üldine melu oli suurepärane. Õnneloos pakkus külastajatele põnevust ja rõõmu, sest auhinnad olid imelised – erinevate toetajate tooted ja teenused. Nautida sai mitmeid tegevus- ja müügipesasid, näiteks loomade paitamine, ponisõit, laste unistuste näitus, kohvik, supipesa, näomaalingud, lastefirmad. Fotopesas kogunes palju rõõmsaid külalisi, kes soovisid jäädvustada meeldejäävaid hetki. Muusikalisi ja tantsulisi etteasteid pakkusid Shate tantsukool, Tartu II Muusikakool, võimlemisklubi Rütmika, folklooransambel Maatasa ja Päikesepõnni rühma bändid. Laadal olid mitmed meeleolukaid üllatusi – lapsi rõõmustas eriline, komme välja paiskav kommimasin ning suurt elevust tekitas pannkookide sadu otse taevast.

Edukas päev ja märkimisväärne panus heategevusse

Kevadlaadal õnnestus kahe tunniga kokku koguda 2828 eurot, millest pool, st 1414 eurot, annetati heategevusorganisatsioonile Minu Unistuste Päev, kelle tegemised on lasteaiale eriti südamelähedased, sest Pääsupesas mängivad ja õpivad koos erivanuselised eakohase arenguga ja lisatuge vajavad lapsed. Annetus anti pidulikult kätte 3. juunil 2024, kui Pääsupesas tähistati lastepäeva. Raha andsid Minu Unistuste Päeva esindajale Kaisu Lehtrandile üle Muumi ja Lepatriinu rühma lapsed: Alma Marie Külm, Margarita Vahtramäe, Sandra Tasa ja Mia Lepasaar. See, meie ühine heategevuslik annetus, aitab nüüd täita raskelt haigete laste unistusi, tuues nende ellu rõõmu ja lootust. Kõik, kes laata toetasid, kes laadale tulid ja andsid oma panuse, saavad nüüd uhkust tunda – nad kõik aitasid ja aitavad muuta kellegi päeva väga eriliseks. Teine pool summast läheb samuti lastele – väikestele pääsupesalastele – et täita nende soove ja unistusi. Pääsupesa kevadlaat osales ka Minu Unistuste Päeva projektis Heategu lapselt lapsele. Saame kõik ühiselt tõdeda – ka kõige pisemad saavad ja teevad suuri tegusid.

Positiivne tagasiside ja head soovid

Sündmus pälvis rohkelt positiivset tagasisidet. Laada ettevalmistusi jälgiti juba enne toimumist sotsiaalmeedia vahendusel – “Hull vinge kevadlaat on tulemas!” – kiideti klippide tegijaid oma julguse ja heas mõttes hullumeelsusega. Marin, üks külastajatest, jagas oma rõõmu õpetajatega: “Kevadlaada reklaam Pääsupesa Facebookis oli lustakas ja haarav – see paelus nii lapsi kui lapsevanemaid. Tore oli end laadal ajalukku kirjutada külalisena ja saada osa millestki suuremast kui vaid lasteaia siseringis olevast üritusest. Sellisel kujul võiksite jätkata ka järgnevatel aastatel.” Anastassia jagas jäid sõnu sotsiaalmeedia vahendusel: Pääsupesa õpetajad ja meeskond – te olete võrratud!“ Rõõmustavat tagasisidet jagatakse jätkuvalt: „Aitäh teile hoolimast, rõõmu ja energiat jagamast, inspireerimast ja nii toredat üritust korraldamast! Laada peakorraldajate tiimis on ikka ülivinged! Kõik loodud klipid olid väga toredad. Näha oli, et laadaga on väga palju vaeva nähtud. Laat oli äge ja meeleolukas – emotsioone jätkus kauemaks!“

Tänu ja tulevikuvisioon

Õppejuht Ele Adamson ja laada korraldustiim tänavad kõiki osalejaid ja toetajaid: “Kevadlaat õnnestus suurepäraselt. Meie sügav tänu kõikidele, kes aitasid kaasa ürituse edule. Teie toetus, panus ja koostöö on hindamatud – oleme südamest tänulikud, et aitasite meil selle sündmuse nii eriliseks muuta. Meie eesmärk ei olnud pakkuda lastele mitte ainult ühte toredat ajaviidet, vaid anda neile ka väärtuslikke kogemusi elust, ettevõtlikkusest ja heategevusest. Meie usume, et targa, jätkusuutliku ja eetilise tulevikutegija kujundamine algab juba lasteaias. Kevadlaat oli meie ühine teekond, kus jagasime rõõmu, lõime imesid ja tegime koos maailma veidi paremaks paigaks.” Ürituse edu ja positiivne mõju kogukonnale on motiveerinud meeskonda jätkuvalt panustama, et pakkuda lastele ja nende peredele unustamatuid elamusi.Tartu Lasteaed Pääsupesa kevadlaat oli tõeline rõõmu ja ühtsuse päev, mis tõi kokku erinevad põlvkonnad ja aitas kaasa heategevusele. Aasta 2024 ei ole selle teekonna lõpp, vaid alles algus.

Kevadlaada toetajad: Kemmerling, Maks&Moorits, Salvest, Tartu Mill, Tarmeko, VSpa, Benu apteek&Yomi vitamiinid, Gustav, Bertilo, Eesti Rahva Muusem, Party24.ee, Tartu Loodusmuuseum, Büroomaailm, Kaasma, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Terminal Oil, Tuleohutus24.ee, Ronimistehas, Külmavares, Lapse Heaks, Estonian Meat House, Eeden, Jõelaev Pegasus, Hurt´s Barbie Fashion, Helia Puit, Lasita Maja, Kruvid.ee, Kruvi ja Polt, Tatoli, Maris Gilden, Mileedi, Shate tantsukool, Green Room Cafe, Emerald Studio Shop, Poni.ee, Tartu II Muusikakool, Tartu folklooransambel Maatasa, võimlemisklubi Rütmika, Invaru, Tartumaa Arendusselts.

Pääsupesa võlumaailma Kevadlaat – pajast punusse ja purki oli osa toidusündmuste sarjast Tirin, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi. Sarja korraldasid Tartu kultuuripealinn 2024 korraldusmeeskond, LEADER tegevusrühm Tartumaa Arendusselts ja tegus Pääsupesa pere. Üritusesarja programm on leitav veebist www.tartumaa.ee/tirin, Facebook’ist ja Instagram’ist @tartumainetoit.

Pääsupesa tegemisi saate jälgida Facebookis ja kodulehel.

Ele Adamson
Tartu Lasteaed Pääsupesa õppejuht
ele.adamson@tartu.ee
+372 ​5345 1685