TASi koostööprojekt Moldovas edeneb hoogsalt

KÜLAVÄLJAK, MUUSEUMID, KÖÖGITEHNIKA, TAEVATREPP, PESUMASIN JA PALJU MUUD – EESTI TOEL VIIAKSE MOLDVAS ELLU MAAELU EDENDAMISE VÄIKEPROJEKTE.

Juba 2016. aastal alustasid kaks Eesti LEADER tegevusgruppi – Tartumaa Arendusselts ja Pärnu Lahe Partnerluskogu – koos kohalike partneritega maaelu edendamise projekti Moldovas. Tänaseks on põhjaliku ettevalmistuse tulemusena saavutatud see, et Moldovas tegutseb kaks kohalikku tegevusgruppi, kes Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi toel viivad ellu just neid projekte, mida kohalikud kõige vajalikumaks pidasid.

Fotodega kokkuvõte väikeprojektidest on kättesaadav SIIT

Eestlaste rahalise ja eksperttoe abil loodi tegevusgrupid Moldova piirialadel – Ungheni tegevusgrupp piirneb Rumeeniaga ning Stefan Voda tegevusgrupp on Ukraina piiri lähedal. Esimestel aastatel tegeleti sellele, et tutvustati tegevusgruppidele LEADER alt-üles otsustusprotsessi ning tehti koos ettevalmistusi, et sealsed tegevusgrupid saaksid sarnaselt Eesti tegevusgruppidega läbi viia taotlusvoorud kohalike projektide toetamiseks. Tänavu kevadel kuulutasidki mõlemad tegevusgrupid taotlusvooru välja, huvi oli suur ja eripäraseid taotlusi tuli nii piirkonna omavalitsustelt kui ettevõtetelt. Seejärel valis kohalikest elanikest koosnev hindamiskomisjon välja projektid, mis nende arvates kõige rohkem nende enda koostatud kohaliku arengustrateegia elluviimisele kaasa aitasid. Kummalgi tegevusgrupil oli esimese taotlusvooru jaoks 20 000 eurot, mida väikeprojektide rahastamiseks välja jagada.

Olgugi, et rahalised vahendid olid piiratud, tulid tegevusgrupid oma esimese taotlusvooruga väga hästi toime ja tänaseks on enamus väljavalitud projektidest juba elluviimisfaasis. Ungheni piirkonnas otsustati toetada kahte ettevõtjat – üks kohalik farmer sai toetust oma mee- ja ürditoodete pakendamiseks ning üht alustavat turismiettevõtjat toetati toitlustuse pakkumiseks vajaliku inventariga. Ungheni piirkonnas toetati ka ühte ettevõtjate koostööprojekti – asumikeskusesse rajati paviljon kohalike käsitöötoodete müügiks ja turundamiseks. Kohalike omavalitsuste algatusel korrastati üks kohalik muuseum ning ühes külakeskuses asuv kultuurilis-ajaloolise tähtsusega mägi sai korraliku juurdepääsutrepi ja korrastatud ümbruse. Stefan Voda turismiettevõtjate koostööprojekti tulemusena on kohalikel külalistemajadel nüüdsest võimalus oma pesupesemisega kohapeal hakkama saada – varem pidid nad pesu selleks puhuks pealinna transportima. Kohaliku elu- ja külastuskeskkonna arendamiseks rajatakse piirkonda jõe-äärne puhkekoht. Ka Stefan Voda piirkonnas otsustati toetada üht kohalikku muuseumi ning ühe sealse küla ajaloolise keskuse korrastamist ja arendamist.

Niipea, kui kõik projektid on ellu viidud, hindavad sealsed kohalikud tegevusgrupid saavutatud tulemusi ja otsustavad, kas järgmise taotlusvooru tarbeks tuleb tingimustes või prioriteetides midagi muuta. Ning juba tänavu aasta lõpus on plaanis välja kuulutada teine, samuti 20 000 eurose eelarvega taotlusvoor mõlemas maapiirkonnas.

Rohkem infot:

Kristiina Tammets, kristiina@tas.ee, 53409873

   Send article as PDF   

Projektitoetused

      Tartumaa Noortefondi taotlusvormid ja taotlemisinfo

           Tartumaa Noortekogu kodulehele

 

2023. a voorude tähtajad avalikustame meie kanalites!

 

__________________________________________________

                                        👇

                ASTU TAS-i LIIKMEKS

                                        👆

 

 • Tegevuskalender

  E
  T
  K
  N
  R
  L
  P
  E
  T
  K
  N
  R
  L
  P
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  21 Sep
  21/09/2023 - 22/09/2023    
  08:15 - 05:00
  Viitenumber:  LEADER PROJEKTITOETUS 13-21.2/23/3314 Projekti nimi:  Tartumaa toidusündmuste sari ja toiduvõrgustiku arendamine