Jõeretkede sari “Avasta Emajõgi” tuleb taas

Meeleolukas ja seikluslik jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ kutsub alates juunikuust osa saama Emajõe veemaailmast. Emajõe ilusa ja hapra vesikonnaga saab lähemat tutvust teha temaatilistel jõeretkedel, mis viivad osalejad puutumatutesse paikadesse. Retked kutsuvad avastama jõeelu kõigil neljal aastaajal – kevadel, suvel, sügisel ja talvel, ning ühtlasi innustavad kaasa aitama sealse ökosüsteemi hoidmisele. 

Tartumaa Arendusseltsi eestvõttel toimuv jõeretkede sari kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm koos Leader tegevusgruppidega.

Tule seikle ja avasta Emajõe veemaailma! 

1. Lodjakoja Perepäev

AEG: 10.06.2023 kell 12.00-17.00

KESTVUS: ca 5 tundi

LIIKUMISVAHEND: Lodi

RETKE ALGUS: Lodjakoda

KAASA VÕTTA: Seiklusvaim

Lodjakoja perepäevade kuulsus ulatub kaugemale kui lodi kunagi sõita on jõudnud! Lodjakoja laupäevased vahvad perepäevad kutsuvad uudistama uut valmivat lotja. Saad näha ja kuulda, kuidas kohalikud meistrid ehitavad kohalikust taastuvast toorainest Emajõe-Peipsi piirkonnale unikaalset laeva. Lastel avaneb võimalus meisterdada endale käsitsi ja vanaaegsete töövõtetega väikest lodjamudelit ning ujutada seda pärast ka lahesopis, vanemad saavad uudistada näitust. Lisaks toimub vee-elukate kahlamise õpituba ja palju muud põnevat.

Lodjakoja sadamas astume lodi Jõmmu pardale ja anname otsad. Naudime kaunist Emajõge, teeme ka tiiru Tartu kesklinnas ning vaatame üle kõik sillad. Lodjameeskond räägib lugusid laevast, jõest ja linnast. Sõit kestab ühe tunni. Pärast maabumist uurime koos lodjameeskonnaga, mida põnevat leidub Lodjakojas – kuidas sujub uue kahemastilise lodja ehitus ja millal see valmib. Ekskursioon kestab umbes pool tundi. Lodja ootamise kohvikus pakume käsitööpelmeene, kohupiimapontšikuid ja muudki maitsvat. 
Oled väga oodatud Lodjakoja perepäevale!

 PILETIDhttps://www.piletilevi.ee/est/piletid/kogupere/joeretked-avasta-emajogi-lodjakoja-perepaev-395087/?design=&shop_provider=tartu2024

2. Lodjaretk koostöös Tartu Puuetega Inimeste Kojaga

AEG: 14.06.2023 kell 15.00-17.00

KESTVUS: ca 2 tundi

LIIKUMISVAHEND: Lodi

RETKE ALGUS: Lodjakoda

KAASA VÕTTA: Seiklusvaim

Seikleme lodi Jõmmuga suvisel Emajõel ja naudime puhkenud looduse ilu, kuulame linnulaulu ja vaatleme Tartu ümbruses toimuvat. Alustuseks seilame ülesvoolu loodusesse kuni Kvissentalini ja seejärel allavoolu, teeme tiiru läbi kesklinna ning kiikame Tartu sadamaid ja sildu. Retkel räägib loodusgiid jõest ja Tartu linnast. Kes soovib, võib kaasa võtta piknikukraami. 15 minutit enne sõitu avame ka laevaehitussaali uksed ja uurime Lodjakojas valmivat kahemastilist Peipsi lotja. Retk kestab kaks tundi. 

3. Elamusreis Emajõel koos Aleksei Turovskiga 

AEG: 04.07.2023 kell 14.00-18.00

KESTVUS: ca 4 tundi

LIIKUMISVAHEND: Jõelaev Pegasus

RETKE ALGUS: Dorpati hotelli juurest (Soola 6, Tartu)

KAASA VÕTTA: Kuulamis- ja vaatamiskirg

Loodus pole ainult see, mida sa näed, vaid ka see, millised lood seda ilmestavad. Just seepärast kutsume sind jõeretkele koos Eesti parima looma- ja linnulugude jutustaja Aleksei Turovskiga. Üks õige retk on selle juhi nägu, ja kahtlemata on see elamusreis Emajõel jutuvestja Aleksei Turovski nägu! Kui sind köidab Emajõe veemaailma ilu ja erakordsus roosidest saarmani, kohast partide ja vartideni, siis see seiklus on just sulle. Kuna kohad on piiratud, ole nobe ja osta pilet kohe! 

PILETID: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/kogupere/joeretked-avasta-emajogi-elamusreis-emajoel-koos-aleksei-turovskiga-395326/?design=&shop_provider=tartu2024

4. Looduslodja purjeretk Peipsile

AEG: 18.07.2023

KESTVUS: ca 4,5 tundi

LIIKUMISVAHEND: Lodi

RETKE ALGUS: Kantsi kõrts

KAASA VÕTTA: Riietus vastavalt ilmastikule

Looduslodja purjeretk pakub mõnusa neljatunnise seikluse Emajõelt Peipsile. Soodsa tuule korral võib purje heisata juba Emajõel sõites. Kõrgelt lodjalaelt avaneb võrratu vaade ürgsele soomaastikule, mille saladusi tutvustab loodusgiid. Seilata keskaegse laevaga kesk puutumatut loodust – see on eriline kogemus, kus lihtne end kujutleda ka rohkem kui 500 aasta tagusesse aega! 
Retk algab ja lõpeb Emajõe-Suursoo Kantsi lõkkekoha juures (pool tundi autosõitu Tartust). Lodja pardal pakume teed ja kohvi, kaasa võib võtta oma piknikukraami.

PILETID: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/kogupere/joeretked-avasta-emajogi-looduslodja-purjeretk-peipsile-395111/?design=&shop_provider=tartu2024

5. Öine kanuusõit Emajõel tuletantsijate etendusega

AEG: 19.08.2023 kell 20.45-22.45

KESTVUS: ca 2 tundi

LIIKUMISVAHEND: Kanuud

RETKE ALGUS: Tartu linna Sõudebaasi juures (Ranna tee 3, Tartu)

KAASA VÕTTA: Vee ja tule armastus

Kanuusõit augustiõhtu hämaruses pakub väga erilise kogemuse. Koos tuletantsijate etendusega võib sellest kujuneda aga sinu selle suve eredaim elamus! Tõepoolest, päikeseloojangu värvid, tõrvikute valgus, õhtused loodushääled, uduloor vee kohal ja linna tuledesära Emajõelt vastu peegeldamas – see kõik aitab argipäevast välja astuda ning muuta sumeda augustiöö maagiliseks. Me sõidame kogenud matkajuhtide juhendamisel ühtse grupina läbi linnaserva looduse ülesjõge kuni Kvissentalini, keerame seal otsa ringi ja suundume tagasi Tartusse. Valgustuseks ja meeleolu loomiseks on kanuude ninadesse kinnitatud tõrvikud. Kanuusõidu lõpetab tuletantsijate etendus. Matka raskusaste on kerge ning see on jõukohane ka täiesti algajatele.Öine kanuusõit sobib hästi romantiliseks elamuseks, kuhu tulla oma kaaslasega.Retk kestab koos veele mineku ja veelt tulekuga ligi kaks tundi. Kuna kohtade arv on piiratud, tagab koha varajane registreerumine.

PILETID: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/varia/joeretked-avasta-emajogi-oine-kanuusoit-emajoel-tuletantsijate-etendusega-395329/?design=&shop_provider=tartu2024

6. Muinastulede öö kanuusõit Emajõel

AEG: 26.08.2023 kell 20.00-22.00

KESTVUS: ca 2 tundi

LIIKUMISVAHEND: Kanuud

RETKE ALGUS: Tartu linna Sõudebaasi juures (Ranna tee 3, Tartu)

KAASA VÕTTA: Vee ja tule armastus

Muinastulede ööl süüdatakse veekogude ääres iidsed märgutuled kõikjal Eestis. Meie läheme kanuudel uudistama augustisumedat Emajõge ja võtame enda tulesädemed tõrvikutena vee peale kaasa. Matka lõpus liitume Signildi laevaperega ning süütame pillihelide saatel ka oma ujuvlõkke Emajõel.Kogenud matkajuhtidega koos alustame kanuusõitu ühise grupina läbi linnaserva looduse ülesjõge kuni Kvissentalini, seal keerame otsa ringi ja suundume tagasi Tartusse. Meeleolu loovad kanuude ninadesse kinnitatud tõrvikud. Ujuvlõkke ääres saame nautida sumedat augustiõhtut elava muusika saatel –akordionimängija Vladimir Karjalainen mängib meile ja Signildi pardal olevatele retkelistele oma rõõmsat repertuaari.
Matka raskusaste on kerge, osalemine jõukohane ka täiesti algajatele.Sündmus sobib ideaalselt romantiliseks elamuseks, kuhu tulla oma kaaslasega. Retk kestab koos veele mineku ja veelt tulekuga ca 2 tundi. Koha tagab varajane registreerumine, kuna kohtade arv on piiratud.

PILETID: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/varia/joeretked-avasta-emajogi-muinastulede-oo-kanuusoit-emajoel-395330/?design=&shop_provider=tartu2024

7. Muinastulede öö Emajõel laevaga Signild

AEG: 26.08.2023 kell 20.00-22.00

KESTVUS: ca 2 tundi 

LIIKUMISVAHEND: Laev Signild

RETKE ALGUS: Tartu turuhoone kai juurest (Vabaduse pst 1)

KAASA VÕTTA: Vee ja tule armastus

Sumeda augustiõhtu helid, värvid ja lõhnad mõjuvad maagiliselt. Kuid millise erilise kogemuse pakub linnatuledest ja lõkkesädemeist rikas muinastulede öö jõel, pead ise järele proovima. Muinastulede ööl süüdatakse kõikjal üle Eesti lõkked, et meenutada ajaloolisi veeäärseid märgutulesid ehk iilastulesid. Laevaretk Signildiga viib meid nautima Tartu ja Emajõe looduse vaateid ning oma teekonnal süütame jõel ujuva muinastulede öö lõkke! Sõidu ajal pajatab kapten jõejutte ning meeleolu aitab luua mõnus olemine suupiste ja klaasi veini või külma limonaadiga. Toreda õhtu muudab veelgi värvikamaks elurõõmus akordionist Vladimir Karjalainen oma osava pillimänguga. Lõpuks kohtume tõrvikutuledes säravate kanuudega. Tule ja teeme koos ühe augustiõhtu eriliseks! 

PILETID: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/varia/joeretked-avasta-emajogi-muinastulede-oo-emajoel-laevaga-signild-395331/?design=&shop_provider=tartu2024

8. Looduslodja jõhvikaretk Emajõe suudmesse

AEG: oktoobris (kuupäev täpsustamisel)

KESTVUS: ca 4,5 tundi

LIIKUMISVAHEND: Lodi

RETKE ALGUS: RMK Kantsi lõkkekoht

KAASA VÕTTA: Riietus vastavalt ilmastikule, marjakorvid, piknikukraam

Seilame läbi ürgse Emajõe-Suursoo mööda sügisest jõge allavoolu, piilume põgusalt Peipsi järve ja seejärel põikame jõhvikale, et korjata endale talveks vajalikke vitamiine. Looduslodja jõhvikaretke alustame-lõpetame RMK Kantsi lõkkekoha juurest. Jõhvikakorjamise peatuse teeme Emajõe suudmes Praaga külas – seal ei pea jõhvikateni väga pikalt kõndima. Korjamispeatuseks arvestame umbes tunni. Praaga on ainuke mandriküla Eestis, kuhu pääseb vaid veeteed mööda. Koos meiega seikleb loodusgiid, kes pajatab lugusid laevast ja kaldapealsest elust. Lodjal pakume teed ja kohvi (sisaldub hinnas). Võta kindlasti kaasa marjakorvid ning pane jalga kõrgema säärega kummikud. Oma piknikukraam võib ka ühes olla. Retke kestus kokku 4,5 tundi, Tartust sõidab autoga Suursoo Keskusesse pool tundi.  

 

 

   Send article as PDF   

Projektitoetused

      Tartumaa Noortefondi taotlusvormid ja taotlemisinfo

           Tartumaa Noortekogu kodulehele

 

2023. a voorude tähtajad avalikustame meie kanalites!

 

__________________________________________________

                                        👇

                ASTU TAS-i LIIKMEKS

                                        👆

 

 • Tegevuskalender

  E
  T
  K
  N
  R
  L
  P
  E
  T
  K
  N
  R
  L
  P
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  10 Oct
  10/10/2023    
  10:00 - 07:00
  Elva Kultuurikeskus, Kesk 30, Elva Konverents keskendub sellele, kuidas saada kohalike väiketootjate toodang, mahe ja kohalik toiduaine meie haridusasutustesse. Lisaks soovime kasvatada ka teadlikkust – eelkõige [...]
  Events on 10/10/2023